| Štúdium a práca v Kanade | Štúdium v Dánsku | Štúdium a práca na Novom Zélande |
Studium v Australii s WSIA

Studijní pobyt

Turistická víza

Internship

Fotogalerie

Kontakt
Úvod » Články » ... lang_preposlat_link1

Vyplatí se jít studovat do Austrálie?

Častokrát se mnozí z vás ptají (když se rozhodujete, jestli si zvolit Austrálii jako destinaci pro své další studium), jaký je průměrný plat studenta v Austrálii, zda je možné vydělat si na životní náklady, popřípadě na studium….

Z tohoto důvodu jsem se rozhodla napsat tento krátký článek, ve kterém se vám pokusím ukázat, jak je na tom student finančně v Austrálii, který má samozřejmě zájem při studiu pracovat.

Studijní pobyt v Austrálii je v první řadě investicí a to nejen do školného (tedy do vašeho vzdělání), které musíte zaplatit, abyste měli možnost získat studentské vízum. Právě pouze na studentské vízum máte právo v Austrálii legálně pracovat, a to 20 hodin týdně v době studia (Part Time)neomezeně v době prázdnin (Full Time). Díky pracovnímu povolení, které získá na studentské vízum každý, se pobyt v Austrálii stává velmi výhodným, protože po dobu studia si můžete vydělat prostředky, které nejsou zanedbatelné. Život v Austrálii je obecně finančně přijatelný, ovšem záleží na náročnosti jednotlivce.

Pojďme si tedy spočítat na příkladu, jak se dá v Austrálii vyžít z výdělku studenta, který si zvolil studium na soukromé College na dva semestry, tedy rok (cena semestru průměrně – $2 500AUD). Ve většině případů se na takových institucích studuje ročně 40 týdnů a zhruba 12 týdnů má student prázdniny. Průměrný výdělek v Sydney je okolo $15 AUD na hodinu (včetně daně).

-

  Příjmy

 Za rok

 Výdaje

 Za týden

Part Time

  40t*20h*15$  

 12.000$ 

Ubytování

 70$ - 150$

Full Time

  12t*40h*15$

   7.200$

Strava

 50$ - 100$

Celkem

 -

 19.200$

Doprava

 20$ - 40$

-

-

-

 Celkem týdně 

 120$ - 200$

 Po zdanění 

-

   15.500$ 

Celkem ročně

  6.240$-10.400$ 

Z výdělku je v každém případě nutné platit řádnou daň, a to 17 % při ročním pobytu a při pobytu do 6 měsíců je to 29 %. Jak sami vidíte, spíš se vyplatí jít na delší pobyt.

Po odečtení životních nákladů může čistý příjem za rok být v rozmezí od $5 100 AUD až $9 260 AUD, což je velmi příjemné ale hlavně přijatelné.

To je zároveň i odpověď na další z častých dotazů, zda je student schopen si i přivydělat na studium odborného kurzu nebo na cestování ať už po Austrálii nebo po okolních zemích. Ano, je to možné. Jak už jsem zmínila, semestr na soukromé College vyjde v Sydney na cca $2.500 AUD.

Ovšem i pro studenta, který si pohrává s myšlenkou studia na univerzitě je to velmi lákavé! Semestr na univerzitě se totiž pohybuje zhruba od $6.000 AUD.

Jak sami vidíte, Austrálie je díky pracovnímu povolení při studiu velmi zajímavou lokalitou. Věřím, že těm z vás, kteří o studiu zatím jen přemýšlíte, případně srovnáváte různé země, jsem alespoň trochu pomohla při rozhodování, kam se vydat za vzděláním a dobrodružstvím.

Máte-li k tématu nebo k čemukoli dalšímu dotazy, neváhejte mě kontaktovat. Ráda vám vaše dotazy zodpovím.

Autor: Lucie

lang_forum_navrat_na_top lang_noticeboard_back_to_list
Nejpopulárnější články

Vyplatí se jít studovat do Austrálie?
13. 8. 2007, Téma: Ostatní

ISIC - studentská karta
9. 2. 2005, Téma: Ostatní

Turistická víza - novinky z ambasády
10. 10. 2007, Téma: Ostatní

Který kurz anglického jazyka si mám vybrat?
13. 8. 2007, Téma: Ostatní

Všechny články

Kontakt - Mapa stránky