| Štúdium a práca v Kanade | Štúdium v Dánsku | Štúdium a práca na Novom Zélande |
Studium v Australii s WSIA

Studijní pobyt
     
Proč Austrálie
     
Proč WSIA
     
Studentské ohlasy
     
Jak na to
     
Vízum do Austrálie
     
Výběr města
     
Školy v Austrálii
     
Práce v Austrálii
     
Životní náklady
     
Ubytování
     
Katalog škol a kurzů
     
Časté dotazy - FAQ

Turistická víza

Internship

Fotogalerie

Kontakt
Úvod » Studijní pobyt » ... lang_preposlat_link1

Životní náklady

 

Náklady na život jsou velmi individuální a záleží hlavně na tom, jaký bude váš životní styl. Berme alternativu většiny studentů tj. "ušetři, kde se dá". Tento dokument je psaný pro podmínky v Sydney, kde je obecně život mírně dražší než v jiných městech.

DOPRAVA

Náklady na dopravu se líší v závislosti na lokalitě, kde budete bydlet a taky samozřejmě kam z této lokality budete cestovat. Používanými dopravními prostředky jsou vlaky, autobusy, lodě (tzv. ferry) a nadzemní dráha (monorail). K dispozici jsou v Sydney různé travel pasy, které se dělí podle zón nebo podle prostředků, na které platí. Většinou ale studenti používají lístky na vlak nebo austobus + vlak. Cena je okolo 30 AUD za týdenní lístek.

UBYTOVÁNÍ

Ceny ubytování závisí na lokalitě a typu. Studenti nejčastěji žijí v tzv. Share accommodation, což ve skutečnosti znamená, že si víc studentů pronajme dům nebo byt a společně ho sdílejí. V okolí centra města se cena takového ubytování pohybuje okolo 150 AUD/týden/osoba. Na místech vzdálených od centra okolo 20ti minut vlakem může být cena i 80 AUD/týden/osoba. Střízlivým průměrem mimo centrum je cena okolo 100 AUD/týden/osoba.

STRAVOVÁNÍ

Stravovat se v Sydney dá samozřejmě levně i draze. Ten, kdo si doma vaří sám, ušetří. Ten, kdo bude ve větší míře jíst "venku", si zase připlatí. Pro ty, co si vaří sami, jsou oblíbenou stravou "2-minutes noodles", těstoviny, fazole, párky nebo salámy, mražená zelenina a podobně. Vedle značkových potravin jsou tu ve velkých obchodních domech, tak jako v Čechách, "úsporné balení", což jsou v podstatě potraviny mírně nižší kvality (únosné :o) ) a hlavně nejsou balené v drahých obalech. Názvy těchto značek jsou Homebrand, Savings, No Frills, Farmland... . Je běžné, že cena těchto značek je i polovinu nižší než značkové potraviny.

Pro milovníky ovoce je známým místem Paddys market, což je trh na asijský styl. Levné ovoce a zelenina po dobu celého týdne s vyvrcholením v neděli v 5.15pm :o). Tehdy se na Paddyse rozpoutává bitva a prodavači křičí ONE DOLLAR, ONE DOLLAR, ONE DOLLAR BOX.... :o) a to už člověk běhá a kupuje všechno zadarmo. Za 1 AUD tedy dostanete např. 8 pomerančů nebo obrovskou dýni, rockmelon nebo 12 jablek... zdá se být Austrálie tak drahou zemí?! :o)

Ceny na ukázku
Většinou Homebrand a Savings
toastový chleba   
2 minutes noodles
baked beans 400 g
levný "salám" 1 kg
Mražená zelenina 1kg
Tavený sýr 500 g
mléko 1l
vejce 700 g
těstoviny 500 g
džem 200ml
máslo 500g
pivo 30x375 ml plechovky
pivo točené v baru
2.00 AUD
0.24 AUD
0.80 AUD
3.00 AUD
1.80 AUD
3.00 AUD
1.30 AUD
2.50 AUD
0.90 AUD
1.50 AUD
1.50 AUD
30.00 AUD
3.70 AUD
lang_forum_navrat_na_top lang_noticeboard_back_to_list
Řekli o nás
 

Naši milí přátelé a kamarádi, tááákle mooooc vás všechny zdravíme z vyhřáté Sydney a jako první slůvka musíme napsat obrovské ,,děkujeme za všechno,, .

Vojta&Verča, 27 a 25 let     >Více referencí

 

Kontakt - Mapa stránky